Dolina Baryczy












Park Krajobrazowy Doliny Baryczy, Dolnośląska Kraina Rowerowa, Stawy Milickie - to brzmi jak idealne miejsce dla wielbicieli roweru. I tak jest w rzeczywistości. Szlaków pieszych, konnych, kajakowych, rowerowych i spotów fotografii przyrodniczej tutaj dostatek, a przy tym wcale nie ma tłumów ludzi! 

1) Nocleg

W zależności od celu pobytu warto wybrać miejscowość, z której będzie wszędzie blisko. Dobrą lokalizacją do zwiedzania zabytków będzie Żmigród. Z kolei dla osób przyjeżdżających z rowerami i/lub potrzebujących posiadać połączenie kolejowe np. z Wrocławiem idealny będzie Milicz. My wybraliśmy apartament przy samej ścieżce rowerowej, dostosowany dla OzN i bardzo polecamy:

Chabrowa 3 Apartamenty, Milicz

2) Krajobrazy

Teren w większości jest płaski. Są lasy, pomiędzy nimi pola i miejscowości z charakterystycznym dla Dolnego Śląska ceglanym budownictwem i szachulcową konstrukcją.

Ogromny kompleks Stawów Milickich robi wrażenie szczególnie wczesną wiosną i późnym latem, kiedy są szczyty przelotów ptaków. Ścieżki rowerowe są bardzo dobrze oznaczone, najczęściej biegną wyznaczonym torem asfaltowym lub szutrowym dawną trasą kolejki wąskotorowej.

3) Zwiedzanie i atrakcje

Poza pięknymi trasami rowerowymi, polecamy zabrać aparat i lornetkę. Olbrzmi kompleks Stawów Milickich jest świetnym miejscem do obserwacji ptaków. Ponadto w Miliczu działa urocze Muzeum Bombki (dostosowane dla OzN).

Z kolei w Żmigrodzie można zwiedzić kompleks parkowo-pałacowy i obejrzeć przy kazji pokaz sokolnictwa „Pod skrzydłami”. Warto też wybrać się do Wrocławia na starówkę, na taras widokowy Sky Tower oraz do wrocławskiego zoo z Afrykarium, które są w całości dostosowane dla OzN.

4) Jak się poruszać?

Najlepiej rowerem lub z przystawką hybrydową. Nie braknie tutaj mało uczęszczanych asfaltów, ale znajdziemy też wiele dróg szutrowych, a także ścieżki rowerowe mają mieszane podłoże - nie zaszkodzi wziąć kół terenowych.

5) Przykładowe trasy

Bardzo polecamy skorzystać ze strony Dolnośląskiej Krainy Rowerowej. Są tam gotowe trasy, opisane co do poziomu trudności, dokładnego przebiegu i rodzaju nawierzchni. Można również zaprojektować własną trasę na mapie.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Góry Izerskie

Beskid Śląski

Złote zasady treningu