Góry Izerskie
Pasmo Gór Izerskich to na pierwszy rzut oka niepozorny region, znany głownie z tras biegówkowych w okolicy Jakuszyc i Szklarskiej Poręby. No dobrze, to zimą, a czy warto jechać tam inną porą roku? Oczywiście, że tak. Mało tego, warto zabrać ze sobą rower.
1) Nocleg
Góry Izerskie są dość rozległe i dzikie, a przez to niesamowicie malownicze. W zależności od tego, czy chcemy mieć w bliskim sąsiedztwie sklep, apteki i atrakcje dużego miasta lub ciszę i spokój, to są do wyboru różne lokalizacje bazy wypadowej.
Pierwsza z nich to Szklarska Poręba. W jej dolnej części skorzystamy z uroków cywilizacji, natomiast górna jest już położona bliżej szlaków górskich i trochę oddalona od centrum. Dobrą bazą wypadową w góry bez ruszania samochodu jest Biała Dolina.
Sporym, urokliwym miastem jest Świeradów-Zdrój, w którym zaczyna się wiele szlaków turystycznych i ma on zróżnicowaną bazę noclegową.
Kolejnym miejscem z dużym wyborem noclegów są czeskie Harrachov lub Jizerka, które leży bardzo blisko granicy i jest popularne nie tylko zimą. Harrachov jest też dobrze skomunikowane kolejką ze Szklarską Porębą.
Jeśli wyjeżdżamy z miasta, nie po to, by odpoczywać w innym mieście, to idealnym wyborem będzie nocleg w Jakuszycach lub górskim schronisku, których jest sporo w okolicy. Najłatwiej dostępnym jest Stacja Turystyczna Orle. Jeśli zostajemy po czeskiej stronie, to uroczą bazą wypadową będzie wieś Jizerka. Do tych miejsc można dojechać samochodem.
2) Krajobrazy
Góry Izerskie są bardzo zróżnicowane przyrodniczo. Rozległe tereny leśne, przeplatane strumieniami i łąkową przestrzenią, a jednocześnie mała liczba zabudowań daje duże pole do popisu dla górskiej fauny i flory, a także pozwala na obserwację gwieździstego nieba. Na granicy z Czechami, na Hali Izerskiej znajduje się Izerski Park Ciemnego Nieba, który leży w jednym z najzimniejszych miejsc w Polsce i najmniej zanieczyszczonych światłem, co umożliwia podziwianie nawet Drogi Mlecznej.
Bardzo malownicza rzeka Izera kręci wśród Rezerwatu Torfowisk Doliny Izery i ostoi cietrzewia. Doliną tą idą szlaki szutrowe oraz asfaltowe (niedopuszczone do ruchu samochodowego) mało uczęszczane.
Idąc wyżej w góry można dotrzeć na Wysoki Kamień (uwaga - szlak górski!) lub opuszczoną Kopalnię Kwarcu "Stanisław" (droga szutrowa z Polany Izerskiej) skąd rozciąga się panorama na Sudety i Karkonosze: https://pl.mapy.cz/s/ponofopula
W upalny dzień poza zamoczeniem nóg w leniwej Izerze można schłodzić się przy wodospadach Kamieńczyk lub Szklarki i przejść się szlakiem wzdłuż strumieni górskich. W sezonu jednak będzie tam tłum ludzi!
3) Architektura i zwiedzanie
Warto odwiedzić osadę Jizerka, pełną drewnianych starych domów na prawym brzegu rzeki Izery. Jest to jedna z najwyżej położonych wsi w Czechach. Dotrzeć można do niej z pobliskiego parkingu lub od czeskiego Harrachov asfaltem, albo z polskiej strony od Orla, przechodząc przez most na Izerze.
Stacja turystyczna Orle to pozostałe kilka budynków po dawnej osadzie i hucie szkła. Położona nad strumieniem, u stóp gór sprawia bardzo malownicze wrażenie.
Świeradów-Zdrój pełny jest architektury uzdrowiskowej, drewnianej i kolorowej. Z mniej znanych atrakcji dostosowanych do wjazdu wózkiem w Świeradowie jest wysoka wieża widokowa SkyWalk lub gondolowa kolej na Stóg Izerski.
Cały obszar Gór Izerskich pełen jest muzeów i atrakcji charakterystycznych dla Dolnego Śląska, związanych szczególnie z wydobyciem minerałów.
4) Jak się poruszać?
Zimą zazwyczaj jest sporo śniegu, ale poza tym sezonem odkrywamy, że bardzo wiele dróg jest asfaltowych, część szutrowych. Do wyboru na trekking mamy kamieniste szlaki górskie lub łagodne, dalekie trasy rowerowe. Warto zaplanować sobie wycieczki rowerowe z widokiem na góry, a jednak po w miarę łagodnych drogach. Tym bardziej, że nie wszędzie można wjechać samochodem - wtedy to, co najpiękniejsze i z dala od ludzi może nam umknąć. Jest bardzo dużo dokładnych map tego regionu, dzięki którym można zaplanować dowolnej długości i trudności trasę - od całkowicie asfaltowej po mieszaną z szutrem i kamienistym szlakiem.
Duża ilość asfaltowych i szutrowych dróg dobrej jakości, w otoczeniu przyrody i gór umożliwia oczywiście zaplanowanie spacerów z wózkiem.
5) Przykładowe trasy
Na rozruch proponuję krótki spacer z parkingu przy głównej drodze z Jeleniej Góry do Szklarskiej Poręby do wodospadu Szklarki szutrowym utwardzonym szlakiem.
Kolejną propozycją jest wejście do schroniska pod Łabskim Szczytem, skąd mamy piękny widok na Szklarską Porębę i góry. Najlepiej zostawić samochód na parkingu w Szklarskiej Porębie Huta. Następnie czeka nas kawałek wyboistego szlaku czerwonego, aż do skrzyżowania, gdzie łagodnym szutrowym utwardzonym szlakiem zielonym przez las dochodzimy do końcowego ostrego podejścia na samo schronisko: https://pl.mapy.cz/s/hetovedada
Widok i świeże ciasto rekompensują wysiłek. Można też połączyć to z pójściem na wodospad Kamieńczyka.
Zostawiając samochód na parkingu w Jakuszycach, możemy asfaltową drogą dotrzeć spacerem do Stacji Turystycznej Orle. Jeśli chcemy przedłużyć trasę, to należy wybrać jedną z szutrówek doliną Izery do Jizerki na czeską stronę (https://pl.mapy.cz/s/molakasaru) lub do schroniska Chatka Górzystów, usytuowanego w starej szkole: https://pl.mapy.cz/s/konutajara
Kto uwielbia wjechać pod górę, a następnie rozkoszować się długim zjazdem, to idealną drogą powrotną z Orla będzie wybranie szlaku przez Samolot na parking na Polanie Izerskiej: https://pl.mapy.cz/s/nacekacave
Świetnym wyborem na spacer lub długą wyprawę będzie zostawienie samochodu na parkingu w Bukovcu obok Jizerki i ruszenie asfaltową ścieżką wzdłuż rzeki i powrót przez góry: https://pl.mapy.cz/s/papenokeze
Komentarze
Prześlij komentarz