Beskid Śląski





Beskidy to świetne góry pod każdym względem. Po pierwsze są idealne na krótszy wypad, ponieważ, zaraz po Jurze i Górach Świętokrzyskich, można szybko do nich dojechać z centralnej Polski. Po drugie oferują ciekawy pobyt dla każdego - od rowerzysty, przez osobę poruszającą się na wózku, po rodziny z dziećmi czy aktywnego turystę chcącego odpocząć na niezatłoczonym górskim szlaku. Beskid Śląski jest wyjątkowy jeszcze dlatego, że łączy walory przyrodnicze z niespotykanymi nigdzie indziej zabytkami.

1) Nocleg

Popularnymi bazami wypadowymi są oczywiście Wisła, Szczyrk i Ustroń, ale warto też odkryć mniej zatłoczone miejscowości. Idealną lokalizacją będzie trójwieś beskidzka: Istebna, Koniaków, Jaworzynka. A szczególnie serdecznie zapraszamy do naszego domku na szczycie góry!

Jeśli ktoś chce połączyć Beskid Śląski z Żywieckim, to dobrym wyborem będzie Węgierska Górka lub Milówka. Typowo górzyści turyści mają do wyboru nocleg w wielu schroniskach. Godnym polecenia jest obszerne schronisko na Stożku, do którego można dostać się na piechotę z Wisły i ruszyć dalej wzdłuż granicy polsko-czeskiej lub przejść na stronę sąsiadów.

2) Krajobrazy

Góry te, pomimo tego że są mocno zalesione - zielone latem i na maksa kolorowe jesienią - nie brakuje w nich też miejsc widokowych i rozległych panoram. Nie ma ostrych i bardzo dużych przewyższeń, ale przy dobrej widoczności będziemy mieć wrażenie, że pasma górskie przed nami nigdy się nie kończą - wspaniały, zapierający dech w piersiach widok.

3) Zwiedzanie i atrakcje

Numerem jeden zdecydowanie jest Koniaków ze sławną koronką koniakowską, która jest jedyna w swoim rodzaju, ponieważ nie ma gotowego szablonu według którego wykonuje się taką koronkę. W Centrum Koniakowskiej Koronki można podziwiać dzieła powstałe z rąk koronczarek w różnych formach: serwety, obrusy, suknie, kapelusze, ozdoby... W Istebnej w okresie zimowym możemy skorzystać ze stoków narciarskich. Jest też park wodny, a wiele osób zainteresuje też Izba Pamięci Jerzego Kukuczki, wybitnego polskiego himalaisty, który często bywał w Istebnej, prowadzona przez jego żonę.
Nad Jeziorem Czerniańskim przespacerujemy się po potężnej Zaporze na Wiśle, a obok możemy podziwiać zamek, rezydencję Prezydenta RP.
W Jaworzynce znajduje się Muzeum Świerka Istebniańskiego, Karpacki Bank Genów i woliera pokazowa głuszców. Można zrobić tędy pętlę, przyjemną latem i malowniczą jesienią: https://pl.mapy.cz/s/juvubomehe 
Niewątpliwą atrakcją jest też Trójstyk Granic - Polski, Słowacji i Czech.

4) Jak się poruszać?

Poczynając od bogatej sieci szlaków trekkingowych po górach, możemy też skorzystać z przyjemnych mało uczęszczanych asfaltów, na ścieżkach rowerowych po stronie czeskiej kończąc. Minie nas na pewno wielu rowerzystów, szczególnie na rowerach elektrycznych. Pamiętajmy, że mimo twardej nawierzchni wciąż jesteśmy w górach, więc dla osoby na wózku aktywnym na pewno przyda się pomoc pod górkę oraz rękawiczki przy zjeżdżaniu i hamowaniu z górki.

5) Przykładowe trasy

Mocno górzysta pętla po mało uczęszczanym asfalcie. Bardzo urozmaicona, widokowo-leśna z atrakcją w postaci mijanego strumienia, kóz i owiec.

Trasa spacerowa na Trójstyku Granic. Początek jest mocno w dół i jest krótki odcinek kamienisty, ale po przejściu na czeską lub słowacką stronę możemy korzystać z asfaltowych ścieżek rowerowych i nakarmić kozy i konie z pobliskiego gospodarstwa.

W Ustroniu można skorzystać z kolejki na Czantorię i w przyszłości powstanie tam wieża widokowa ze ścieżką wśród drzew, dostosowana dla osób z niepełnosprawnością.

Warto udać się też na zwiedzanie Wisły z obiadem w restauracji Pietrówka (polecamy golonkę) i podglądanie treningu na skoczni narciarskiej. Będąc w Wiśle można wybrać się ścieżką rowerową wzdłuż rzeki Wisły w stronę Ustronia: https://pl.mapy.cz/s/memamokafe 

A najlepsze na koniec, czyli wycieczka doliną Czarnej Wisełki. Tutaj jest wszystko: gładki asfalt, tylko lekko pod górę, duże parkingi i możliwość zamiany wycieczki na pętlę przez Stecówkę i obok zamku Prezydenta RP: https://pl.mapy.cz/s/mahefujefu 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Góry Izerskie

Złote zasady treningu