Kierowca wózka, czy kierowca na wózku?
Hej, pewnie część z Was nie zdaje sobie sprawy, że osoba z porażeniem czterokończynowym może prowadzić samochód, albo zastanawia się jak ona to robi? Czy każdy samochód może być dostosowany dla osoby z niepełnosprawnością ruchową? Dlaczego niebieskie koperty na parkingach są takie duże? Jak spakować się do samochodu i czy potrzebujemy pomocy?
1) Samochód
Najwygodniej jest, gdy mamy w posiadaniu samochód z automatyczną skrzynią biegów. Wtedy bez problemu można zamontować przeróbkę ręczną, która zastępuje gaz i hamulec. Trzymamy więc w prawej ręce dźwignię, która jest przedłużeniem obu pedałów - wystarczy nacisnąć w odpowiednią stronę. Każdy wózkowicz ma trochę inną sprawność kończyn górnych i zdolności manualne dłoni. Część tetraplegików będzie dodatkowo potrzebowało specjalistycznej podpórki pod przedramię oraz przeniesienie przycisku kierunkowskazów pod łokieć.
Każdy dostosowuje też kierownicę do siebie. Ja używam dokręconej gałki, dzięki której mogę szybko manewrować jedną ręką, drugą dodając gazu lub hamując. Inni z kolei potrzebują oprzyrządowania, które lepiej ustabilizuje im chwyt i umożliwi użycie mniejszej siły.
Rozwiązań dostosowania pojazdu do kierowcy z niepełnosprawnością jest mnóstwo, niestety nie są one tak łatwo dostępne, jak powinny.
Kolejną wskazówką przy kupnie samochodu, oprócz automatycznej skrzyni, jest sposób regulacji foteli. Idealnie jest, jeśli jest ono elektryczne, wtedy każdy wygodnie i bez użycia siły może wyregulować fotel. Użyteczna też będzie regulacja oparcia za pomocą dźwigni. Natomiast ta wymagająca użycia pokrętła zdecydowanie nie zda egzaminu.
Ostatni punkt, to sam fotel - każdy ma swoje preferencje odnośnie tapicerki, ale najlepiej żeby nie była ani zbyt śliska, ani szorstka, aby nie tracić równowagi, ale też żeby nie było zbyt dużego tarcia pomiędzy tapicerką, a spodniami podczas przesiadania się na wózek. Dodatkową zaletą będzie fotel wyprofilowany bardziej na formę kubełkową, czyli z poduszkami bocznymi, co ułatwi utrzymanie równowagi na zakrętach.
2) Co z wózkiem?
Wózek często chowamy samodzielnie. Zdejmujemy koła i w częściach wkładamy na siedzenie pasażera z przodu lub kładziemy z tyłu. Ja preferuję ułożenie wózka na tylnych siedzeniach, a koła kładę na podłodze za fotelem pasażera. Po pierwsze jest to bezpieczniejszy sposób w razie hamowania awaryjnego, po drugie wtedy wygodnie można przewieźć drugą osobę.
Są też mechanizmy, które zabierają wózek i automatycznie ładują go do samochodu.
Często przydaje się pomoc, szczególnie gdy pada deszcz lub nie ma miejsca, aby szeroko otworzyć drzwi samochodu.
3) Miejsca parkingowe
Idealne miejsce parkingowe to takie, które jest szerokie i płaskie. Szerokie, aby móc otworzyć maksymalnie drzwi, bez przeszkód przesiąść się z fotela na wózek, załatwić sprawy, a po powrocie nadal mieć wystarczającą ilość miejsca, bez ryzyka że ktoś postawi swój samochód za blisko.
Często się zdarza, że zaraz po wyjściu z samochodu natrafiamy na wysoki krawężnik i musimy omijać go jadąc wózkiem po ulicy do najbliższego obniżenia. Na szczęście coraz więcej miejsc jest projektowanych z płaskim wyjazdem na chodnik.
4) Bagaż
Prostą wskazówką jest ułożyć swoje rzeczy na fotelu pasażera za sobą, dzięki czemu po wyjściu z samochodu bez problemu do nich dosięgamy. Jeśli układamy coś w bagażniku i potrzebujemy, aby leżało blisko krawędzi bez wędrowania podczas zakrętów, to świetnie sprawdzi się plastikowa składana skrzynka, do której sporo się zmieści.
Warto wybrać samochód, który ma tylną klapę podnoszoną elektrycznie lub zamontować linkę, dzięki której bez problemu zamkniemy bagażnik, nawet jeśli otwiera się wysoko.
5) Dofinansowanie
Pieniądze to trudny temat. Można pozyskać dofinansowanie z PFRON na oprzyrządowanie samochodu i dostosowanie go do prowadzenia przez osobę z niepełnosprawnością. Od roku 2023 mają również ruszyć dofinansowania na zakup samochodu.
Komentarze
Prześlij komentarz